Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi (Sinüsotomi)

Kıl dönmesi hastalığına günümüze kadar 40-50 çeşit tedavi yöntemi denenmiş ve halen ideal tedavi yöntemi bulunamamıştır.Günümüzde en sık uygulanan ameliyatlarda büyük doku kesileri  yapılmakta ve gereksiz yere büyük sağlıklı doku parçaları alınıp atılmaktadır.Oluşan büyük yaraların kapatılması ve iyileşmesi zor ve zaman almakta kalçada ciddi izler ve şekil bozukluğu bırakarak iyileşmektedir.Bu nedenle kıl dönmesi hastalığının tedavisinde mümkün olan en küçük kesi ve en az doku kaybı ile yapılacak ameliyat ve girişimler tercih edilmelidir. SİNÜSOTOMİ  yöntemi de minimal doku kaybı ve ciddi yara izi bırakmadan iyileşen girişimsel tedavi yöntemi olarak iyi bir seçenektir.

Sinüsotomi Nedir?

Öncelikle kıl dönmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş bir tedavi olup, girişimsel ameliyatsız tedavi uygulaması denilebilir. Sadece 10 dakika gibi kısa sürede ve ameliyathane, narkoz gerekmeden yapılmaktadır. Bu şekilde hastanede yatma ve iş gücü kaybı gibi istenmeyen durumlar yaşanmaz.

Op. Dr. Nizam KURTDERE Sinüsotomi Yöntemini Anlatıyor
Dilerseniz aşağıda yer alan video’dan uygulamanın ne olduğu, nasıl yapıldığı, avantajları ve canlı olarak nasıl yapıldığını görmek için videoyu izleyebilirsiniz. Video orjinal hali ile eklendiği için çocukların yanında izlememeniz önerilir.

Nasıl Yapılır?
Kıl dönmesi tedavisinde yapılması gereken cilt altında biriken kılları çıkarmaktır. Tabii ki bunu yaparken mutlaka o kılları saran zar ile birlikte çıkarılması gerekir. Zar (kapsül) çıkarılmaması halinde 1-2 yıl içerisinde aynı noktada tekrarlama olasıdır. Günümüzde ameliyatsız tedavi olarak uygulanan yöntemlerde sadece cilt altındaki kıllar çıkarılmakta ve kapsül bırakılmaktadır. Sinüsotomi yönteminde ise giriş ve çıkış deliklerinde yapılan genişletme ile cilt altında biriken kıllar yanı sıra kapsül temizlenmekte ve bunların yapıldığına emin olunmaktadır.

Giriş / Çıkış Deliklerinden Girilir
Sinüsotomi yönteminde uygulama kılların cilt altına giriş ve çıkış deliklerinde RF (Radyo Frekans) ile yarım santim kadar genişletme şeklinde başlamaktadır. Genişletilen bu deliklerden cilt altına girilerek geliştirdiğimiz özel tel fırça ve küret ile cilt altındaki kıllar ve onu saran kapsülü temizlenmektedir.

Sadece 10 Dakikada Yapılır
Uygulama ameliyatsız olduğu için narkoz ve ameliyathane gerekmez. Bölgesel uyuşturma şeklinde yapılır ve sadece 10 dakika sürmektedir. Bu süreçten sonra hastaya pansuman yapılarak, evine, işine, okuluna dönmesi sağlanır.

Dikiş Atılmaya Gerek Yoktur
Uygulama sadece 0,5 cm deliklerle yapıldığı için dikiş atılmaya gerek yoktur. Sadece 10-15 gün boyunca pansuman yapması yeterli olacaktır. Kesik ve dikiş olmadığı için ciddi bir iz kalmayacaktır.

10-15 Günde Tamamen İyileşir
Tedavi sonrası hayatına kaldığı yerden devam eden hastamız doktorun önerisi ile 10-15 gün pansuman yapması gerekmektedir. Bu şekilde başlıkta da belirtildiği gibi 10-15 gün içerisinde yaralar tamamen iyileşmektedir.

Sinüsotomi Ücreti Ne Kadar?
Türkiye’de bir ilke imza atan Medical Art tüm tedavi ücretlerini hazırladığı sayfada şeffaf bir şekilde açıklamaktadır. Bunun için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak tedavi ücretleri sayfasına bakabilirsiniz. https://www.medicalartklinik.com/tedavi-ucretleri.html

Ücretsiz Muayene (SGK Mensuplarına)
Medical Art Kliniklerinde ücretsiz muayene uygulaması olup, bunun için size en yakın kliniğimize randevu alabilirsiniz.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi

Doktor Nizam Kurtdere Sorularınızı Yanıtlıyor
Konu hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, aşağıda yer alan soru ve yorum formundan doktorumuz sizden gelen soruları yanıtlamaktadır.

 1. Anonim

  Ben 3 aylık hamileyim ve kıl dönmesi teşhisi ortaya çıktı ancak iltihaplı hocam ne. Bu konuda ne yapabiliriz çok acil durum çok kötü 🙁
  Op.Dr.Atilla Kaya
  En kısa sürede iltihabı boşalttırın, doğüum sonrası da ameliyat olmalısınız. Çağdaş yöntemleri araştırmadan karar vermeyin

 2. Ctnn

  Hocam iyi günler. Ben geçen sene doktora gittim ve kıl dönmesı teşhisi konuldu. Fakat sizin de dediğiniz gibi iki farklı kıl girıs/çıkış delikleri yok.sadece şişkınlık var. Eskiden akıntı vardı fakat şimdi olmuyor ve sıktığım zaman bile biraz kan geliyo ama şişkınlık aynı değişmiyor. Bu kıl dönmesi mıdır ve ben sıırte yaşıyorum bu halde gelip aynı gün muayene ve tedavi sonucu döner miyim. Teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  iltihap yoksa aynı gün tedavinizi yapıp gönderebiliriz.bulunduğunuz yerde bir genel cerraha görünüp iltihap olup olmadığını kesinleştirip,randevu alabilirsiniz

 3. Ctnkrl

  Hocam sinüsektomi ile sinüsotomi yöntemleri arasındaki fark nedir ve ne derece vakalarda uygulanabilir. Teşekkürler.
  Op Dr Altan Karan
  sinusotomide delikler çıkarılır,içerisi kazınarak temizlenir.mikrosinusektomide ise sinus tamamen çıkarılır

 4. Sule

  2 yıl önce flap yöntemiyle kıl dönmesinden ameliyat oldum birkaç gün önce ağrı şikayetiyle doktora gittim kuyruk sokumunda 3 tane delik olduğunu tekrar ameliyat gerektiğini söyledi mikro sinüsektomi yöntemi benim için uygun mudur ? Bilgilendirirseniz memnun olurum
  Op Dr Ergun Aygören
  evet,tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz

 5. Pingback: DOKTOR ÖNERİLERİ :: Genel :: Sinüsotomi Ameliyatı

Soru Sor / Yorum Yap

captcha *